0905 586 917 info@belladent.sk
      Martina Kayserová

      Bc. Martina Kayserová, Dentálna hygienička

      27 Máj 2018

      Milí čitatelia, od dnešného dňa pre Vás spúšťame tento blog a v pravidelných intervaloch Vás budem oboznamovať s rôznymi témami so zameraním na dentálnu hygienu. Na úvod som zvolila tému „dentálna hygiena“, nakoľko sa často stretávam s otázkami, čo to dentálna hygiena vôbec je.

      Ak nahliadneme do histórie dentálnej hygieny zistíme, že prvá zmienka o nej bola už na konci 19. storočia v dentálnych žurnáloch, kde sa písalo o jej význame a dôležitosti v oblasti ústneho zdravia. Prvá škola na svete, kde sa vyučoval odbor dentálnej hygieny, bola založená Dr. Alfrédom Fonesom už v roku 1913 v Connecticute. Na území Európy bola ako prvá otvorená škola so zameraním tohto druhu v Nórsku v roku 1924. Slovenskí študenti mali možnosť prihlásiť sa na jednoročné diaľkové štúdium s odborom dentálna hygiena až v roku 1993. Od roku 2004 sa na Prešovskej univerzite v Prešove vyučuje bakalársky odbor dentálny hygienik.

      Výskyt zubných kazov vo svete

      Na obrázku môžeme vidieť výskyt kazivosti zubov u detí u nás, v porovnaní s ostatnými krajinami. V západných krajinách od Slovenska je kazivosť rapídne nižšia, čo má súvis aj s rozšírením dentálnej hygieny.

      Po krátkom náhľade do histórie môžeme prejsť k samotnému významu dentálnej hygieny. Dentálna hygiena je jednoducho povedané určitá skupina preventívno-liečebných opatrení, ktorých úlohou je zachovanie vlastných a zdravých zubov po celý život. Jej pravidelným absolvovaním zabránime vzniku ochorení v ústnej dutine, ako na zuboch, tak aj na slizniciach a ďasnách. Hovoríme teda o najlacnejšej a najefektívnejšej forme prevencie ochorení vyskytujúcich sa v ústach.

      „Nemusíte si dôkladne čistiť všetky svoje zuby. Stačí len tie, o ktoré nechcete prísť.“

      Dentálnu hygienu môžeme rozdeliť na dve samostatné skupiny a to:

      Individuálna dentálna hygiena

      Pod týmto pojmom rozumieme všetky úkony spojené s domácou starostlivosťou o ústnu dutinu. Jej cieľom je odstránenie zvyškov potravy (pomocou zubnej kefky a pasty, žuvačiek, ústnou sprchou a pod.) a odstránenie povlaku (zubnou kefkou a pastou, medzizubnými kefkami, dentálnou niťou, jednozväzkovou kefkou a pod.)

      Profesionálna dentálna hygiena

      Tento druh dentálnej hygieny vykonáva kvalifikovaný pracovník, konkrétne teda dentálny hygienik. Ide o súbor úkonov, ktorých cieľom je nie iba odstránenie zubného kameňa a pigmentov, ale aj zistenie príčin problémov ústnej dutiny s ktorými klient prišiel, ich riešenie, poradenstvo, či v neposlednom rade ošetrenia zamerané na estetiku, ako bielenie zubov, lepenie šperkov a pod.

      Dentálna hygiena

      U nás sa pri dentálnej hygiene vôbec nemusíte obávať bolesti.

      Ako prebieha profesionálna dentálna hygiena v našej ambulancii?

      Na úplný úvod u nás klient vyplní anamnestický dotazník, v ktorom nás informuje o svojom zdravotnom stave. Tak môžeme zabezpečiť bezproblémový a bezpečný priebeh celého ošetrenia. Po tom, ako klienta usadíme do kresla, urobíme krátke, no dôkladné vyšetrenie stavu jeho ústnej dutiny. Konkrétne teda zisťujeme, aký problém daný klient v ústach má a spoločným rozhovorom prichádzame na jeho príčinu.

      Po tejto časti nasleduje samotné ošetrenie. Klientovi najskôr odstránime všetok zubný kameň, podľa potreby ultrazvukovým prístrojom alebo ručnými nástrojmi, následne zuby vypieskujeme a zbavíme ich tak všetkých nánosov pigmentu a povlakov a na záver všetky zuby ešte vyleštíme rotačnou kefkou a špeciálnou leštiacou pastou.

      Týmto krokom sme ukončili mechanické čistenie a našou úlohou teraz je klientovi vysvetliť ktoré miesta v jeho ústach sme zaznamenali ako najproblematickejšie a prečo. Následne každému klientovi individuálne vyberieme tie najvhodnejšie pomôcky, prípadne prípravky na čistenie zubov a spolu s vysvetlením mu ukážeme ako ich treba používať na to, aby sa vyhol opätovnému vzniku zubného kameňa, zubným kazom, zápalu ďasien či iným nepríjemným problémom v ústnej dutine.

      Dúfam, že sa Vám môj článok páčil a prídete si na našu stránku prečítať aj ďalší, ktorý bude na tému „Kedy a pre koho je dentálna hygiena vhodná“.