0905 586 917 info@belladent.sk

      Bc. Martina Kayserová, Dentálna hygienička

      8 Jún 2018

      Veľa z Vás si možno myslí že na výbere zubnej kefky nezáleží. Často pri jej kupovaní zaváži cena, či vzhľad, niekedy je zdarma k paste… V nasledujúcich riadkoch Vám priblížim, na čo by ste mali pri výbere zubnej kefky dbať a prečo by ste tak mali urobiť.

      Najdôležitejšie je zapamätať si dve základné pravidlá, ktoré platia ako pri kefke pre dospelých, tak aj pri tej pre deti. Správna zubná kefka by mala mať malú hlavičku a štetinky zastrihnuté v jednej rovine. Ďalším, no už viac individuálnym pravidlom je tvrdosť kefky.

      Malá hlavička – z jednoduchého dôvodu a to, že čím väčšiu hlavičku kefka má, tým horší prístup s ňou je v zadných úsekoch chrupu, či na miestach ktoré sú ťažšie prístupné. Veľa z nás si to ani neuvedomí, no pri používaní väčšej kefky si 90% ľudí nedokáže dostatočne vyčistiť zadné zuby. O deťoch nehovoriac. Pri tých platí pravidlo malej hlavičky dvojnásobne :-).

      Rovné štetinky – predstavte si, že sa Vám v kuchyni rozsype na zem múka. Vezmite metlu, ktorá má štetiny uložené v rôznych výškach a skúste múku pozametať. Podlahy sa budú dotýkať iba tie vlákna, ktoré sú najdlhšie. A presne tak isto to funguje aj pri zubnej kefke. Pokiaľ chcete odstrániť povlak zo všetkých zubov rovnako a na 100%, siahnite po kefke, ktorá má štetinky v jednej rovine.

      Tvrdosť kefky – nie je pravda že čím mäkšia tým lepšia. Tvrdosť kefky musí byť prispôsobená každému individuálne. Väčšina z nás si s najmäkšou kefkou zuby vyčistiť ani náhodou nedokáže. Jej štetinky sú príliš jemné na to, aby pri 4-5 stieracích (či v niektorých prípadoch horizontálnych a krúživých) pohyboch zotreli zo zuba aj z ďasien všetok povlak. Preto aj tu platí – zlatá stredná cesta. Treba voliť kefku, ktorá má štetinky strednej tvrdosti, teda pri jej používaní si s ňou neublížite, no dokážete si s ňou zuby vyčistiť.

      Samozrejme, pre tých z Vás, ktorí trpíte citlivosťou zubov, či odhalenými krčkami je vhodnejšie voliť kefku mäkšiu, no treba myslieť na to, že vzhľadom na jej mäkkosť, je potrebné upraviť spôsob a dĺžku čistenia zubov.

      Tvrdú kefku odporúčam naozaj veľmi zriedka, no väčšinou je to v prípade, kedy má pacient hrubé nánosy povlakov a strach, či mentálna bariéra mu nedovolí vyvíjať pri čistení dostatočný tlak.

      Pri výbere správnej zubnej kefky dbajte najmä pri deťoch.

      Elektrické kefky

      Druhou, samostatnou skupinou sú kefky elektrické rotačné a sonické. Hlavička elektrickej rotačnej kefky sa pri čistení zubov pomerne rýchlo točí (2500-7500 otáčok za minútu), čo na jednej strane zabezpečí dôkladné vyčistenie zuba, no na druhej strane povedzme cca 5000 otáčok za minútu nenechá zub ani ďasno bez následkov. Pri pravidelnom čistení, kedy kefka prejde niekoľko 1000x po jednom mieste, dochádza k dráždeniu a doslova vydieraniu čistenej plochy. Väčšinou „podľahnú“ najcitlivejšie a najzraniteľnejšie miesta a to sklovina v oblasti krčku zuba a ďasno. V tejto časti je sklovina tenká a tak pravidelným dráždením elektrickou kefkou prichádza k oslabovaniu, ktoré sa najskôr prejaví ústupom ďasna, citlivosťou (hlavne na studené a sladké podnety) a neskôr viditeľnou, mierne do žlta sfarbenou priehlbinkou, tzv. klinovitým defektom.

      Sonická kefka je najmodernejším tipom zubných kefiek. Narozdiel od rotačného pohybu elektrickej kefky, táto funguje na princípe ultrazvukových kmitov. Ide o to, že kefka rozkmitá nie len jej vlákna, ale aj pastu s vodou a slinami a tak dokáže efektívne odstrániť všetok zubný povlak a nečistoty z povrchu zubov. Pri čistení týmto druhom kefiek nie je potrebné vynakladať silný tlak, práve naopak, pri prílišnom pritlačení Vás kefka buď upozorní zmenou zvuku, alebo sa štetinky prestanú pohybovať. Všetko samozrejme záleží na značke a druhu, aký zvolíte. Na základe veľkého množstva štúdií čistenia týmto druhom kefiek a rovnako aj z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že používanie tejto kefky Vám čistenie zubov nie len uľahčí, ale aj výrazne zefektívni.

      Čo sa však týka detí, tu by som určite ani jednu z týchto kefiek neodporúčala. Je dôležité, aby si najskôr poriadne osvojili techniku čistenia zubov klasickou kefkou. Pre deti je totižto elektrická alebo sonická kefka skôr hračka a pri jej používaní sa vôbec nesústredia na čistenie zubov.

      Pozrite si na videu ako funguje sonická zubná kefka

      Ako často meniť zubnú kefku?

      – každé 3 mesiace

      – v prípade, že štetinky budú značne opotrebované (skôr ako o 3 mesiace)

      – vždy po chorobe

      Ako sa o zubnú kefku starať?

      – po vyčistení zubov ju treba dôkladne opláchnuť pod tečúcou teplou vodou

      – občas ju kvôli dezinfekcii vložte na pár minút do ústnej vody

      – uložená by mala byť tak, aby sa hlavočkou nedotýkala inej kefky, najlepšie v poháriku

      – do púzdra ju vkladajte pokiaľ možno až keď je úplne suchá

       

      Ak by som to mala célé zhrnúť poviem Vám, že ak používate rotačnú elektrickú kefku a nechcete si ublížiť, radšej ju odložte niekam dozadu do skrinky a prejdite na „starú dobrú klasiku“ (za predpokladu že použijete správnu techniku čistenia, ale o tom inokedy :-), alebo zainvestujte do dobrej sonickej kefky. Vaše zuby a ďasná toto rozhodnutie určite ocenia :-). A ak si nie ste istí, či zubná kefka alebo technika čistenia, ktorú používate je pre Vás tá správna, v našej ambulancii Vám ochotne poradíme a všetko dôkladne vysvetlíme :-).