0905 586 917 info@belladent.sk
      Bc. Martina Kayserová, Dentálna hygienička
      19 August 2018
      Dnešný článok bude o niečo kratší a stručnejší, ako obvykle, no dúfam, že každý z Vás si v ňom nájde odpoveď na tú svoju otázku :-).

      1. Zubný kaz som zdedil po rodičoch

      Je to asi jeden z najčastejších a najrozšírenejších mýtov. Pravdou však je, že jediné, čo môžeme zdediť, sú návyky správnej, či nesprávnej zubnej hygieny a baktérie prítomné v ústach. No zubný kaz ako taký, sa zdediť nedá.

      2. Každé tehotenstvo ma obralo aspoň o jeden zub

      Zvýšená kazivosť v tehotenstve je spôsobená zmenou stravovacích návykov (väčší príjem sladkých a kyslých potravín) a v zhoršení zubnej hygieny následkom únavy alebo nevoľností. Niektoré ženy v prvých mesiacoch neznesú v ústach prítomnosť zubnej pasty, alebo zubnej kefky, aj preto nemusí byť čistenie zubov v tomto období tak dôkladné, ako zvyčajne. Nie je však pravda, že by dieťatko oberalo matku o vápnik a tým sa zvyšoval počet zubných kazov.

      „Spať by sme mali ísť s vyčistenými a čo je hlavné, aj s čistými zubami.“

      Obdobie tehotenstva si vyžaduje individuálny prístup aj v starostlivosti o zuby. Poraďte sa preto so svojim stomatológom, alebo s dentálnou hygieničkou.

      3. O mliečne zuby sa netreba starať tak, ako o trvalé

      Veľký omyl. O mliečne zuby sa treba starať rovnako poctivo ako o trvalé. Sklovina dočasného chrupu je slabšia, ako sklovina trvalých zubov a teda aj náchylnejšia na tvorbu zubných kazov. V kombinácii so sladkými nápojmi či jedlami a nedostatočným čistením sa môžu zuby Vašich detí pokaziť raz – dva, čím sa nie len zvýši množstvo baktérií v ústach, ale predovšetkým si detičky budú musieť vytrpieť nepríjemné bolesti a zákroky u stomatológa. Nehovoriac o tom, že stav mliečnych zúbkov ovplyvňuje aj to, ako budú neskôr vyzerať tie trvalé.

      4. Jablko každý večer pred spaním ochráni moje zuby pred zubným kazom

      Jablko obsahuje cukor tak, ako aj väčšina iných potravín, preto aj rovnako prispieva k zubnému kazu. Spať by sme mali ísť s vyčistenými a čo je hlavné, aj s čistými zubami :-).

      5. Čím drahšia zubná pasta, tým lepšie

      Tak, ako som spomínala v článku o zubných pastách, treba myslieť na to, že ide iba o doplnok. Podstatné je to, ako si zuby vyčistíme kefkou. Zubná pasta má byť pomocníkom pri riešení problémov s citlivosťou zubov, zvýšenou kazivosťou a podobne, no nezávisí od nej, či sa Vám zuby budú kaziť alebo nie. Pokiaľ si viete zuby dokonale vyčistiť, budete ich mať zdravé aj bez akejkoľvek pasty 🙂

      Ani najdrahšia pasta Vám nezabezpečí zuby bez kazov.

      Totot bolo 5 najznámejších a najrozšírenejších mýtov, alebo otázok, s ktorými sa pomerne často stretávam aj ja vo svojej praxi. Môžu sa zdať nepodstatné, no informovanosť o ich (ne)pravdivosti môže zachrániť nejeden zub :-).