0905 586 917 info@belladent.sk
       
      Bc. Martina Kayserová, Dentálna hygienička
      10 Jún 2018
      Milí čitatelia, pevne verím, že náš blog je pre Vás prínosom a že každý z Vás si v ňom postupne nájde „to svoje“ :-). A keďže sme si už v minulom článku povedali, čo dentálna hygiena vlastne je, môžeme sa dnes venovať konkrétnejšej téme a to pre koho a kedy je dentálna hygiena vhodná.

      Deti

      U detí je najlepšie začať navštevovať dentálnu hygienu už po prerezaní prvých zúbkov. Pri takto malých ,,pacientoch“ ide výlučne iba o zoznámenie sa s prostredím a o vizuálne zhodnotenie stavu zúbkov, v prípade, že to bude potrebné, rodiča informujeme o spôsobe a technike čistenia mliečnych zúbkov a o ďalšom postupe. Dieťatko si tak začne od útleho veku zvykať na priestory a osoby pohybujúce sa v zubnej a dentálno-hygienickej ambulancii, takže riziko panického strachu z prvej návštevy zubára bude minimalizované. V našom Belladente sa na kresle povozilo už nespočetne veľa drobcov, ktorí mi prišli zúbky ukázať 🙂

      Najmenšie dieťa v našej ambulancii malo len 15 mesiacov. Návšteva u dentálnej hygieničky má zmysel aj v takomto veku.

      U starších detí, teda od 6 rokov vyššie by mala byť návšteva dentálnej hygieny samozrejmosť. Včasným zapečatením trvalých stoličiek a dôkladnou inštruktážou čistenia môžeme vo veľkej miere zabrániť vzniku neželaných zubných kazov. Ide o úplne bezbolestné a ako časovo, tak aj finančne nenáročné výkony, ktoré detičky v našej ambulancii bez problémov zvládajú :-).

      Teenageri

      V prípade teenagerov sa výkon na dentálnej hygiene maximálne prispôsobuje momentálnemu stavu v ústach. Často postačuje iba jednoduché preleštenie zubov a mierna úprava spôsobu ich čistenia, často je však už potrebné odstraňovať kameň, pigmenty a hrubé nánosy povlakov. Aj preto by sme mali naše deti viesť k pravidelnej dentálnej hygiene už od nízkeho veku, ušetríme ich tak nežiaducich zubných kazov, škaredých odvápnených hnedo-bielych škvŕn či zápalu ďasien.

      „Pravidelnou, finančne nie náročnou a bezbolestnou prevenciou môžete ušetriť značnú sumu u svojho stomatológa.“

      Dospelí

      Dospelé osoby by mali tak isto, ako deti, navštevovať dentálnu hygienu pravidelne, najlepšie 2x do roka (v určitých prípadoch aj častejšie). Vždy totiž treba myslieť na to, že vďaka dentálnej hygiene môžeme minimalizovať riziko vzniku zubného kazu, parodontitídy, zápalu ďasien či zápachu z úst. Je úplne jedno či máte 18, či 75, dentálna hygiena je vhodná v každom veku, aj u osôb so zubnými náhradami (fixnými). V žiadnom prípade teda nejde o hanbu, práve naopak, takouto pravidelnou, finančne nie náročnou a bezbolestnou prevenciou môžete ušetriť značnú sumu u svojho stomatológa :-). O nepríjemnej bolesti nehovoriac :-).

      Tehotné ženy

      V tehotenstve je dentálna hygiena dôležitá hlavne z hľadiska informácií, nakoľko sa v 1. a 3. trimestri dentálno-hygienické výkony ako také neodporúčajú. Veľa žien bohužiaľ nevie, ako hormonálne zmeny v ich tele vplývajú na zuby a ďasná, ako sa o svoje zuby v tomto období starať, či ako zabrániť povestnému „kazeniu zubov v tehotenstve“. Väčšinou teda ide iba o konzultáciu, kde budúcim mamičkám podrobne vysvetlím starostlivosť o zuby v tehotenstve a tesne po ňom. V 2. trimestri je možné bez obáv absolvovať aj štandardnú dentálnu hygienu tak, ako kedykoľvek pred tým.

      Kazivosti zubov v tehotenstve sa dá veľmi ľahko vyhnúť.

       
      Keďže sa dnes venujeme téme „kedy a pre koho je dentálna hygiena vhodná“, mali by ste vedieť aj to, v akých prípadoch svoju návštevu dentálnej hygieny odložiť. Tých našťastie nie je veľa, no rozhodne si termín u svojej dentálnej hygieničky preložte v prípade, že Vás momentálne trápi afta či herpes. Ošetrenie by bolo pre Vás zbytočne nepríjemné a hrozilo by riziko prenosu infekcie na ďalšie miesto vo Vašich ústach. Preto sa vôbec nebojte včas zavolať a vyžiadať si iný termín. V našej ambulancii Vám ho veľmi radi poskytneme :-).