0905 586 917 info@belladent.sk
      Bc. Martina Kayserová, Dentálna hygienička
      22 Júl 2018
      Po informáciách o tom, ako by mala vyzerať správna zubná kefka, Vám dnes napíšem niečo o ďalších pomôckach domácej dentálnej hygieny. Jej základ by mali tvoriť tri veci a to zubná kefka, dentálna niť a medzizubná kefka. Tie ostatné sú skôr doplnkové, no o potrebe ich používania by Vás mala informovať Vaša dentálna hygienička. Každý z nás má iné zuby, v inom postavení a preto aj výber pomôcok na ich čistenie je vždy individuálny.

      Medzizubné kefky

      Medzizubné kefky – väčšine ľudí je ich používanie nepríjemné a odrádza ich krvácanie ďasien pri ich používaní. Paradoxom však je, že ďasná (v medzizubnom priestore) vám krvácať prestanú cca 1-2 týždne po začatí používania medzizubnej kefky. Samozrejme, za predpokladu, že používate správnu veľkosť. Tú Vám pomôže vybrať dentálna hygienička a rovnako by Vám mala názorne ukázať a vysvetliť princíp jej používania.

      äčšine ľudí je ich používanie nepríjemné a odrádza ich krvácanie ďasien pri ich používaní. Paradoxom však je, že ďasná (v medzizubnom priestore) vám krvácať prestanú cca 1-2 týždne po začatí používania medzizubnej kefky. Samozrejme, za predpokladu, že používate správnu veľkosť. Tú Vám pomôže vybrať dentálna hygienička a rovnako by Vám mala názorne ukázať a vysvetliť princíp jej používania.

      Použitie:

      – kefku zavedieme do medzizubného priestoru tesne nad ďasnom (papillou) a následne zase vytiahneme

      – štetinky vždy opláchneme pod tečúcou teplou vodou

      – úplne dostačujúce je medzizubnú kefku používať 1x denne, ideálne večer, pred použitím klasickej kefky

       

      „Dentálna niť nie je adekvátna náhrada za medzizubnú kefku. Každá z týchto pomôcok má svoju vlastnú úlohu a priestor, ktorý vyčistí.“

      Dentálna niť

      Veľmi často sa v mojej praxi stretávam s prípadmi, keď mi je povedané, že namiesto medzizubnej kefky, radšej volíte dentálnu niť. Žiaľ, dentálna niť nie je adekvátna náhrada za medzizubnú kefku. Každá z týchto pomôcok má svoju vlastnú úlohu a priestor, ktorý vyčistí. Dentálna niť je určená na čistenie tzv. bodu kontaktu, čo je miesto, v ktorom sa susedné zuby navzájom dotýkajú. Tento priestor je najčastejšie postihnutý zubným kazom. Aj preto je veľmi dôležité jeho pravidelné čistenie, ktoré Vám zaberie maximálne minútu :-). Vybrať si môžete z veľkého množstva druhov od voskovaných, nevoskovaných, mentolových cez fluoridované, tzv. šabličky (floss pick – určené hlavne pre deti a osoby s menej vyvinutou motorikou) až po škoricové.

      Použitie:

      – odtrhnite si cca 30cm dentálnej nite a obtočte si ju okolo prostredníku na jednej aj na druhej ruke

      – potom si medzi ukazováky a palce si uchopte dentálnu niť tak, aby bola napnutá a jej dĺžka bola cca 1cm

      – pomalým, pílovitým pohybom ju zaveďte medzi zuby,až kým sa nedostanete mierne pod ďasno

      – niťou mierne obopnite zub a povytiahnite ju smerom nahor, toto isté zopakujte aj na druhej strane

      – opatrne, môžete tak isto pílovitým pohybom, niť z medzizubného priestoru vytiahnite

      – tak isto ako pri medzizubných kefkách, ju stačí používať 1x denne, najlepšie pri večernom čistení, respektíve pred ním

       

      Postup čistenia medzizubných priestorov pomocou dentálnej nite.

      Jednozväzková kefka

      Jednozväzková kefka je určená na dočisťovanie ťažšie prístupných miest.Vďaka jej malejhlavičke s ňou vyčistíme priestory za poslednými zubami, vnútorné strany zubov, či v prípade ortodontickej liečby aj miesta okolo zámkov a pod drôtikmi. Pri jej používaní nie je potrebná pasta, dokonca ani voda, stačí, keď si s ňou sadnete pred TV, alebo k obľúbenej knihe a čistenie vám ubehne raz dva :-).

      Použitie:

      – hlavičku kefky položte na plôšku, ktorú chcete vyčistiť, štetinky mierne roztlačte a drobnými, kmitavými pohybmi zub vyčistite

      – kefku opláchnite pod teplou vodou a nechajte voľne vyschnúť

      – častosť jej používania je individuálna, no v prípade ortodontickej liečby by mala nasledovať po každom jedle

      Škrabka na jazyk

      Presne tak, ako na zuboch, aj na jazyku sa nachádza veľké množstvo baktérií, ktoré neodstránime inak, ako mechanicky. A presne na to nám slúži škrabka na jazyk. Na trhu je ich dostupné veľké množstvo, z ktorého si stačí vybrať „tú svoju“. Jej používanie je veľmi jednoduché a zaberie Vám naozaj iba zopár sekúnd. Či zvolíte škrabku s plastovou alebo gumovou plôškou, výsledok bude rovnaký a Váš jazyk zbavíte veľkého množstva nežiaducich baktérií.

      Použitie:

      – plastovú (alebo gumenú) čepieľku umiestnite na koreň jazyka a súvislým, stieracím pohybom ťahajte smerom k jeho špičke

      – opakujte, až kým nevyčistíte celú plochu jazyka

      – škrabku opláchnite pod teplou vodou a nechajte voľne vyschnúť

      Stačí len chvíľka na to, aby ste sa zbavili veľkého množstva baktérií z úst.

      Dúfam, že vyššie spomenuté informácie Vás motivovali k rozšíreniu domácej zbierky dentálnych pomôcok a že sa stanú Vaším každodenným pomocníkom na ceste za dokonalým úsmevom :-).