Najskôr základné informácie
- Zubná pasta by mala mať vždy dve základné úlohy a to terapeutickú a kozmetickú
Terapeutická – aplikácia liečebných látok
Kozmetická – leštenie a vyhladzovanie povrchu zubov
- Musíme však vždy myslieť aj na to, že zubná pasta je iba doplnok a 99% úspechu tvorí mechanické čistenie
- Zubné pasty je dobré striedať, teda nepoužívať dlhodobo jeden druh
- Vo všeobecnosti (a z mojej skúsenosti) najviac vyhľadávané sú pasty fluoridové, bieliace, pasty na citlivé zuby, samozrejme detské a dnes pomaly vzrastá záujem aj o špeciálne gély.
Pasty s vyšším obsahom fluoridov
Pasty s obsahom fluoridov odporúčam pacientom, ktorí majú problém so zvýšenou kazivosťou zubov, ale tiež ako prevenciu pred vznikom zubného kazu, či už u detí alebo dospelých. Fluoridy sú látky, ktoré zuby posilňujú, remineralizujú a chránia ich tak pred vznikom kazov. Množstvo fluoridov je uvádzané v jednotkách ppm, pričom bežná fluoridvá pasta pre dospelých by mala obsahovať približne 1000 ppm (0,1% fluoridu). To je pri množstve pasty o veľkosti hrášku, teda pri jednom čistení zubov, 0,2-0,3mg fluoridu. Veľmi často sa stretávam s názormi, že fluoridy sú nebezpečné a používanie pást s obsahom fluoridov je škodlivé. To však nie je pravda. Pasty obsahujú bezpečné množstvo týchto látok a ich používanie má práve naopak, priaznivé účinky. Pre dospelého človeka je denná odporúčaná dávka fluoridu 3-4mg. Samozrejme, pri nadmernom použití by fluór mohol mať toxické účinky, no muselo by ísť o konzumáciu cca 30 zubných pást naraz.
Medzi najznámejšie fluoridové pasty môžeme zaradiť napríklad:
- Elmex (oranžový)
- Sensodyne fluoride
- Curaprox enzycal
- Herbadent professional
- Parodontax fluoride
Pasty s bielacim účinkom
Tieto pasty patria snáď medzi tie najobľúbenejšie. Nie je však bieliaca pasta ako bieliaca pasta. Pri výbere tej správnej treba myslieť na zachovanie kvality zubov. V mojej praxi sa veľmi často stretávam so strachom z poškodenia skloviny následkom profesionálneho bielenia, no určité druhy bežne dostupných bieliacich pást sú schopné zuby poškodiť naozaj výrazne, na rozdiel od ambulantného bielenia. Preto je veľmi dôležité vedieť, akú pastu si kupujete a akým spôsobom Vám zuby vybieli. Treba však počítať s tým, že bielace pasty nerobia zázraky a výsledok po ich používaní nebude ani zdaleka taký, ako po profesionálnom bielení.
Pri pastách určených na bielenie zubov rozlišujeme tri základné druhy:
Abrazívne – väčšinou finančne najdostupnejšie, no k zubom najmenej šetrné. Tieto pasty obsahujú RDA až do 200 čo je naozaj veľké množstvo abrazívnych čiastočiek a Vaša sklovina tak môže nepekne trpieť. (Lacalut, Colgate…)
Enzymatické – tieto pasty obsahujú enzýmy, ktoré pigmenty v zuboch rozpúšťajú a tým sa docieli svetlejší odtieň. Sú bezpečné a neničia zubnú sklovinu. (napr. Swissdent)
Pasty na báze aktívneho uhlia – tieto pasty sú väčšinou známe aj ako „čierne“. Bielenie tu prebieha tak, že aktívne uhlie pigmenty zo zubov jednoducho povedané vyťahuje. Tieto pasty sú rovnako ako enzymatické, vhodné a šetrné k zubom. (napr. Curaprox Black is White/White is Black)
Pasty určené predovšetkým na citlivé zuby
Jedným z najjednoduchších spôsobov ako sa zbaviť citlivosti zubov (väčšinou ide o zuby s odhalenými krčkami) je aj používanie pást na to určených. Sú vytvorené tak, aby vďaka špeciálnemu zloženiu uzatvárali odhalené dentínové kanáliky a tým znižovali citlivosť zubov na studené, teplé či sladké podnety.
Medzi tieto pasty môžeme zaradiť napríklad:
- Sensodyne Rapid
- Sensodyne Repair
- Elmex sensitive
- Biorepair
- Zendium sensitive
Bieliace zubné pasty nedokážu zázraky, preto nemožno od nich očakávať vybielenie zubov porovnateľné s profesionálnym bielením.
Detské pasty
Tieto pasty sú pasty určené vyslovene pre deti, väčšinou rozdelené do dvoch skupín a to pasty vhodné od 0 do 6 rokov a pasty od 6 do 12 rokov. Ich zloženie je prispôsobené veku dieťaťa tak, aby bolo používanie jednak bezpečné a na druhej strane aj zdraviu zúbkov prospešné. Väčšinou majú príjemnú, ovocnú príchuť a obsahujú menej fluoridov, ako bežné pasty pre dospelých, konkrétne do 400 ppm (0,04% fluoridu), pretože detičky pastu radi prehĺtajú :-). U detí sú veľmi obľúbené:
Elmex Junior
Logodent Happy Kids
Herbadent Kids
Špeciálne gély
Okrem bežných pást určených na každodenné používanie dostať na trhu aj špeciálne gély, ktoré slúžia ako doplnok k zubným pastám. Väčšinou ide o gély, ktoré majú zuby chrániť pred zubnými kazmi, alebo majú dopomôcť pri liečbe zapáleného ďasna, či bojovať proti citlivosti. Obsah účinnej látky je väčší ako v klasických pastách a tak si pred ich použitím treba pozorne prečítať odporúčania. Medzi najznámejšie a najobľúbenejšie produkty môžeme zaradiť napríklad:
Elmex gelee – gél s vysokým (no bezpečným) obsahom fluoridov, vhodný ako doplnok pri zvýšenej kazivosti zubov, či ako prevencia pred vznikom zubných kazov.
GC ReminPro – gél s príjemnými príchuťami určený tak isto ako prevencia pred vznikom zubného kazu no tiež výborný pomocník pri citlivosti zubov
Herbadent Professional gel – prírodný gél bez chémie s príjemnou, bylinkovou chuťou. Je veľmi dobrou voľbou pri zapálených ďasnách, aftách, alebo drobných poraneniach v ústach
Čo si na pastách všímať?
RDA (relative dentin abrasion) – RDA znamená v skrátenom preklade abrazivitu. Pri výbere pasty si treba rozhodne všímať aj číslo uvedené pri týchto troch písmenách. Vysoké RDA znamená, že si môžete sklovinu značne poškodiť. Pasta totižto obsahuje vysoké množstvo abrazívnych, teda drsných čiastočiek a môže na zuby pôsobiť ako peeling. Tí z Vás, ktorí trpia citlivosťou zubov, by mali siahať po paste s RDA do 50, tí, ktorí nemajú s oslabenou sklovinou problém, maximálne s RDA 100. Ak by však pasta bola úplne bez abrazívnych čiastočiek, vyčistenie zuba a docielenie jeho hladkého povrchu by bolo veľmi obtiažne.
SLS (Sodium Lauryl Sulphate) – je látka, ktorej vďačíme za penivosť pasty, no na druhej strane so sebou nesie aj vedecky preukázané zdravotné riziká. SLS môže spôsobiť afty, drobné vredíky, či suchosť v ústach a všeobecne sliznicu zdráždi. Dnes je však už na trhu veľa pást, ktoré SLS neobsahujú, no aj napriek tomu mierne penia, čo veľa ľudí isto ocení :-).
Všetky pasty, ktoré som Vám vyššie vymenovala a trošku priblížila však nie sú zamerané na riešenie výlučne iba jedného problému. Teda napríklad, niektoré druhy bieliacich pást obsahujú aj fluoridy, alebo sú určené pre ľudí so zvýšenou citlivosťou a naopak, pasty určené na zníženie citlivosti môžu mať aj mierny bieliaci účinok. Aj preto je dôležité dôsledne si prečítať na čo je pasta primárne určená a aké má účinné látky. Dúfam však, že vďaka predošlým riadkom bude pre Vás výber tej správnej pasty o niečo jednoduchší 🙂